CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Nino Kirtadze

Nino Kirtadze
Gruzínská filmařka Nino Kirtadzé má za sebou kromě filmové režie a herectví i kariéru novinářky, kavkazské zpravodajky pro tiskové agentury či externí poradkyně kanceláře gruzínského prezidenta. Podepsána je například pod filmy Něco o Gruzii (2010), The Pipeline Next Door (2005, cena Evropské filmové akademie) nebo Durakovo: vesnice bláznů (2007, cena za nejlepší režii v Sundance).

Výpis filmů autora

Něco o Gruzii

Něco o Gruzii

Nino Kirtadze / Gruzie, Francie / 2009 / 90 min. 0 sec.

1 válka 2 ruská hrozba 3 obrazy a krev 4 strach z nové okupace 5 prezident Saakašvili bojuje po telefonu 6 televizní obraz ve srážce s realitou 7 hořící paneláky, které nevypadly z počítačové hry 8 Rusové, co nemůžou pochopit, proč je bombardují Rusové 9 gruzínské Tbilisi žijící fixní ideou, že patří do Evropy 10 podivná televizní válka: budoucí oběti čekají na záchranu u obrazovkyI uprostřed bleskové gruzínsko-ruské války o Jižní Osetii, zatímco bomby dělají svou práci, se neustále dělá politika, v níž Rusko vede boj s Evropou o to, komu patří dědictví Gruzie a její dnešní mysl a duše.

Nedýchat!

Nedýchat!

Nino Kirtadze / Francie / 2014 / 86 min. 0 sec.

K tomu, aby Levanův život změnil směr, stačilo jediné lékařské vyšetření. Co se zpočátku zdálo být přechodnou situací způsobenou okolím a vlastní nervozitou, se však brzy mění ve zjištění, že se mu dosavadní život bortí pod rukama. Autorka observační formou sleduje Levanovy životní štrapáce a s nadhledem nás provádí kolotočem absurdních situací a osobních i profesních problémů, do nichž hlavní protagonista stále hlouběji zabředá. Výsledkem je groteskní, tragikomická zkazka o původně flegmatickém muži, jenž se v gruzínské metropoli pokouší vypořádat se stavem životní nejistoty a najít sebe sama.DETAIL:Jsem velmi klidný, tichý člověk. Málokdy se rozčílím. Ale všichni by se se mnou jen hádali. Proč? Já to prostě nechápu.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme