CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Ulrich Seidl

Ulrich Seidl je rakouský filmař, jehož práce se vyznačuje fúzí dokumentu a obrazové stylizace. Seidlova tvorba je pravidelným návštěvníkům MFDF Ji.hlava dobře známá, roku 2008 byl dokonce hostem festivalu. Festival při té příležitosti uvedl jeho snímky Se ztrátami se počítá (Mit verlust ist zu rechnen, 1992), Zvířecí láska (Tierische Liebe, 1995) či Import Export (Import/Export, 2007).

Výpis filmů autora

Import Export

Import Export

Ulrich Seidl / Rakousko / 2007 / 142 min. 0 sec.

Sociální drama vypráví příběhy dvou mladých lidí, Ukrajinky Olgy, uklízečky v rakouském starobinci, a Rakušana Pauliho, který před dluhy odjíždí otlučenou dodávkou na Ukrajinu, nesetkají se, ale spojuje je společný úděl vykořeněnosti, při jehož vyjádření se režisér nezříká naturalismu, když ukazuje ponižování lidské důstojnosti, ať už při scénách takřka pornografických nebo popisu situace starých lidí, odsouzených osaměle zemřít.

Rimini

Rimini

Ulrich Seidl / Německo, Francie, Rakousko / 2022 / 114 min. 0 sec.

Richie Bravo, kdysi úspěšná pop star, odjíždí z Itálie do Dolního Rakouska, aby se společně s mladším bratrem a otcem, jenž přebývá v domově důchodců, navždy rozloučil se zesnulou matkou i rodným domem. Vzápětí se vrací do Rimini, kde jako charismatický a vášnivý gigolo obveseluje postarší paničky a baví skupiny důchodců tklivými písněmi v prostorách omšelých hotelů. Náhle za ním přijíždí jeho dcera a požaduje peníze, které však Richie nemá. Ulrichu Seidlovi se podařilo s výjimečnou empatií natočit hořkosladký portrét tápajícího osamělého muže, jenž se snaží začít žít nový život, na který je ale už možná pozdě.„RIMINI je film o hledání štěstí a pokus o zbavení se zátěže minulosti. Ta však člověka nakonec dožene, což je hořká či osvobozující pravda, jíž musí hrdinové nakonec čelit. Je to příběh o touze po lásce, směnném obchodu se sexem a o osamělosti, jež po tom všem zůstane.“ — Ulrich Seidl---Zdroj citátu: Presskit

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme