CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vít Janeček

Vít Janeček
Významný český dokumentarista Vít Janeček (1970) se ve filmu Ivetka a hora (2008, MFDF Ji.hlava 2008) zabývá spiritualitou, v Závodu ke dnu (2011, MFDF Ji.hlava 2011) zase aktuálními společenskými problémy.

Výpis filmů autora

bez náhledu

Barvy

rezaw, marshall, naw maw maw ba, nay lin htwe, moe satt / Myanmar / 2006 / 12 min. 0 sec.

Jeden z prvních kolektivních filmů účastníků workshopu FAMU v Rangúnu. Skupina mladých básníků a aktivistů se vydala natáčet do ulic. Výsledkem je poetický montážní film, v němž vyjádřila své pocity nesvobody. Film pracuje pouze s obrazy rukou v autentických situacích, od vařejní jídla po stavy hraničící se sebevraždou. V náhodně sestaveném týmu v rámci prvního praktického workshopu FAMU se sešli nezávislí umělci stojící mimo oficiální scénu. Básník Rezaw, aktivista Ko Marshall, dnes již uznávaný performer Moe Satt a další. Odvážili se vzít kameru mimo chráněný pozemek francouzského území; pro mnohé další to byl průlomový precedent.

bez náhledu

Houba

Vít Janeček / Česká republika / 2000 / 57 min. 0 sec.

Filmová esej o houbách a jejich napojení na ostatní živé bytosti se pokouší ze struktury houby vysvětlit přírodu, vědu a civilizaci, hledá podobnosti mezi mykorhizou a jinými strukturami i další analogie. Biologické pojednání přechází k filozofujícím úvahám, avšak pozornost na sebe strhává i odpoutaná ruční kamera.

bez náhledu

Ivetka a hora

Vít Janeček / Česká republika / 2008 / 84 min. 0 sec.

V Československu si krátce po listopadovém převratu šly dvě desetileté dívky z východoslovenské vesnice hrát do lesa, na horu Zvir, kde je zaskočila úzkost, ale vysvobození přišlo s paní, jež měla sdělení, které dívky nezapřely, a od té doby přišly na horu zjevení miliony lidí a přicházejí stále - dokument klade otázky na příběh jedné z nich, na pokoru a víru v moc a milost boží a na pozemský život těch, kdož vyznávají jeho slávu. Výtězný snímek 12. ročníku MFDF v sekci Česká radost.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme