CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Vratislav Šlajer

Vratislav Šlajer

Výpis filmů autora

Auto*Mat

Auto*Mat

Martin Mareček / Česká republika / 2009 / 90 min. 0 sec.

Stylově různorodý film, který kombinuje dokument s animací a časosběrný princip vyprávění oživuje provokujícími situacemi, líčí společně s osobním příběhem režiséra-cyklisty cestu iniciativy Auto*Mat od poetických demonstrací proti autům až ke konstruktivní součásti živé občanské společnosti.

Králové Šumavy

Králové Šumavy

Kris Kelly / Irsko, Česká republika / 2019 / 70 min. 0 sec.

Josef Hasil, přezdívaný Král Šumavy, je bývalý převaděč přes hranici mezi komunistickým Československem a Západem a později agent americké zpravodajské služby CIC. Jeho činy jsou ústředním tématem filmu tvořeného výpravnými animacemi připomínajícími novodobý film noir, rozhovory s pamětníky a záběry na krásy tajuplné šumavské přírody. Dokument místy nabývající kvalit až hollywoodských akčních filmů kontrastuje tíhu morálních rozhodnutí jedince a neoblomnou moc totalitního režimu. Téměř detektivní pátrání je rámováno šumavskou mytologií a legendami, které se o tomto muži dodnes vypráví. „Král Šumavy poetickým způsobem zkoumá rozpolcenost hrdiny, padoucha a někdejšího českého emigranta Vlasty Bukovského, který se znovu setkává s nechvalně známým převaděčem Josefem Hasilem.“ K. Kelly

Medvědí ostrovy

Medvědí ostrovy

Martin Ryšavý / Česká republika / 2010 / 61 min. 0 sec.

1 pustina 2 samota člověka 3 pomalá krajina Sibiře 4 nekonečná pouť mrazivou plání 5 cílem cesty je polární stanice 6 konzervovaná minulost spojená se současným děním 7 opuštěnost jako předzvěst nového světa bez člověka 8 zpráva o vylidňující se oblasti po krachu socialismu 9 tichý pohled do života několika správců rezervace ledních medvědů 10 takřka antropologický film přibližuje charaktery lidí žijících v extrémních podmínkách Vizuálně vytříbený portrét života na ostrovech ve Východosibiřském moři sleduje cestu správců rezervace k opuštěné meteorologické stanici, jež se mezitím stala skanzenem minulosti.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme