CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Zbyněk Baladrán

Zbyněk Baladrán
Zbyněk Baladrán (1973) is a conceptual multimedia artist and co-founder of the tranzitdisplay contemporary art space. His films Dead Reckoning (2014) and 40,000,000 (2010) were screened at the Jihlava IDFF. Baladrán (1973) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Ve své práci se zaměřuje převážně na „archeologické“ zkoumání archivního videomateriálu. V roce 2004 bylo jeho dílo prezentováno na evropském bienále současného umění Manifesta 5 v San Sebastianu. V letech 2004, 2005, 2007 a 2008 byl jedním z finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Výpis filmů autora

Bezmocný zdroj veškeré moci

Bezmocný zdroj veškeré moci

Zbyněk Baladrán / Řecko, Česká republika / 2018 / 8 min. 0 sec.

Pouť po statickém záběru ze snímku Lubomíra Lipského Cirkus je cirkus prozkoumává vztah mezi pamětí a vizuální historií. Fragment z obrazové databáze kolektivního podvědomí doprovází úryvky z eseje Karla Kosíka o neschopnosti občanů v demokratických volbách ovlivňovat reálnou politiku.

Dead Reckoning

Dead Reckoning

Zbyněk Baladrán / Česká republika / 2014 / 12 min. 0 sec.

Bludný kruh života moderního člověka. Statistiky, psychoanalýza, příjem a paranoia jako základní atributy současné společnosti. Čtyři zdánlivě nesourodé video-sekvence, jež spojuje intenzivní prožitek prázdnoty a sterility, doprovází v kontrapunktu nahodilý komentář. Mimořádně znepokojivý video art o hledání a nenalézání smyslu existence v konzumní společnosti.

Chvála dialektiky

Chvála dialektiky

Zbyněk Baladrán / Španělsko, Česká republika / 2021 / 6 min. 18 sec.

Volná adaptace povídkové knihy Bertolda Brechta Historky o panu Keunerovi vznikla pro výstavu v San Sebastianu. Jednotlivé povídky mají podobu série experimentálních vtipů, které jsou zároveň společenskou alegorií. Na pomezí analogových a digitálních postupů, zjednodušení a komplexnosti, světla a stínu či humoru a nepříjemného mrazení přináší zprávu o komunikačních problémech, nespravedlivém rozložení moci a násilí. „Tento videofilm hledá cestu do reality prostřednictvím symbolických znaků. Použité analogové obrazy se stávají lhostejnými trojrozměrnými milníky podivných vyprávění.“

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme