CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Zuzana Piussi

Zuzana Piussi
Zuzana Piussi (1971) se ve svých filmech jako Andělé pláčou (2005, MFDF Ji.hlava 2005) nebo Křehká identita (2012, MFDF Ji.hlava 2012) věnuje problematickým fenoménům slovenské společnosti.

Výpis filmů autora

Fenomén Šmejdi

Fenomén Šmejdi

Zuzana Piussi / Česká republika / 2014 / 26 min. 0 sec.

Jedním z hlavních společenských témat roku 2013 byl boj proti předváděcím akcím, na kterých pořadatelé ve velkém okrádají seniory. Dokument zachycuje, co všechno dokázal dokumentární film Šmejdi a s ním spojená celospolečenská diskuse a mediální masáž. Petici proti „šmejdům“, jež doputovala do sněmovny, podepsalo více než 180 000 lidí. Ve finále všech těchto snah byl zcela reálný zákonodárný akt: Poslanecká sněmovna 10. prosince 2013 schválila novelu na ochranu spotřebitele: pro bylo 184 poslanců ze všech sedmi stran zastoupených v dolní komoře parlamentu.

Hrdina naší doby

Hrdina naší doby

Zuzana Piussi / Slovensko / 2009 / 52 min. 0 sec.

Muž, který ztělesňuje historickou zkušenost a intelektuální paměť, skoro devadesátiletý slovenský filmový kritik a teoretik Pavol Branko prochází třemi povídkami o třech ženách a jako autor řady studií o dokumentu se sám ocitá v situaci dokumentárního filmu.

Křehká identita

Křehká identita

Zuzana Piussi / Slovensko / 2012 / 75 min. 0 sec.

Režisérka Zuzana Piussi zkoumá, odkud současní Slováci čerpají svoje vědomí národní hrdosti. Tam, kde schází minulost velké historické mocnosti, přichází ke slovu vymezování se vůči okolním národům a pátrání po hrdinech v dávno minulých časech. Potřeba zakládat svoji sebejistotu na příslušnosti k určitému národu je pak snadno zneužitelná k realizaci politických zájmů.  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme