CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Muž s kamerou

Muž s kamerou

Minimalistický dokument si zakládá na jednoduché nesignalizované konfrontaci lidí s objektivem. Režisér filmu se vydal s kamerou na rameni do holandského vnitrozemí se záměrem bez jakéhokoli zdůvodňování vystavovat spoluobčany pohledu záznamového zařízení. Výsledné dílo můžeme číst jako sociologický experiment. Ale také jako další ilustraci efektu pozorovaného v dokumentu – lidé se před kamerou přestávají chovat přirozeně a mají sklony pózovat. Hlavně ale jde o brilantní ukázku práce s „kreativními omezeními“, jak nám ji dříve už předvedl třeba Lars von Trier ve spolupráci s Jørgenem Lethem.


„Je pro mě důležité jak zkoumání lidské povahy, tak filmové médium samo o sobě. Zajímalo mě, jak by se lidé chovali a reagovali v situaci, kdy se radikálně zbavíte veškerých konvencí filmové tvorby a společenského chování.“ (Guido Hendrikx)

Základní informace

Režisér: Guido Hendrikx

Originální název: A man and a camera

Země původu: Nizozemsko

Rok výroby: 2021

Stopáž: 63 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: nizozemština

Jazyk titulků: angličtina

Producent: Wouter Jansen, Ena Sendijarevic, Guido Hendrikx, Jasper Boon

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme