CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Původ druhů

Původ druhů

Aktuální stav vývoje robotiky a umělé inteligence se snaží zachytit reflexivní dokument operující s premisou, že možná právě prožíváme převratný okamžik zrodu nového, zcela umělého druhu. Jeho rozmanitost se projevuje mimo jiné četností představ, jak může autonomní stroj vypadat. Jestli se má podobat člověku, nebo jen simulovat některé jeho funkce, jestli má být plně samostatný, nebo naprosto podřízen svému stvořiteli. Vedle technologických obtíží začínají totiž pomalu vyvstávat i dilemata morální. A s tím i takřka neřešitelná otázka: Kam se v tomto vývojovém stadiu doopravdy posuneme?


„Hitchcock kdysi prohlásil, že poté, co napsal scénář, film už měl prakticky hotov. Moje pracovní metoda je ale jiná: zahrnuje pátrání a odhalování struktury až během procesu střihu.“ (Abigail Child)

Základní informace

Režisér: Abigail Child

Originální název: Origin of the Species

Země původu: Spojené státy, Japonsko

Rok výroby: 2021

Stopáž: 72 min. 30 sec.

Barva: Barevný a černobílý

Jazyk: japonština, angličtina

Jazyk titulků: angličtina

Producent: Abigail Child, Jennifer Burton

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme