CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Temná hmota

Temná hmota

Osobní film skládající fotografie krajin z archivu režisérova otce, jimiž se vrací k jeho životu, zároveň však zkoumá možnosti vytvoření „krajiny“ i materiálově – filmový pás vystavuje působení kvasnic, soli, listů a mořských řas, každý z cizích prvků vytvoří reakci s filmovou emulzí jiné nové kvality obrazu, zatímco ruchově-hluková stopa podtrhuje rozbitost neúplné paměti.

DETAIL:
Jediná vzpomínka, kterou otec Karlovi řekl o svém dětství, popisovala, jak jedl cibulky tulipánů během období známého jako holandský hladomor.

 

Základní informace

Režisér: Karel Doing

Originální název: Dark Matter

Země původu: Velká Británie, Nizozemsko

Rok výroby: 2014

Stopáž: 19 min. 40 sec.

Barva: Barevný a černobílý

Jazyk: Bez dialogů

Jazyk titulků: Bez titulků

Formát média: 16 mm, 35 mm

Producent: Karel Doing

Scénář: Karel Doing

Střih: Karel Doing

Zvuk: Charly van Rest, Nico Bunnik

Hudba: Florian Magnus Maier, Friso van Wijck

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme