CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Válka a mír

Válka a mír

Od nitrátových filmových kopií, na něž průkopníci kinematografie zaznamenali italskou invazi do Libye v roce 1911, po záběry současných válečných konfliktů pořízené chytrými telefony náhodných kolemjdoucích. Podstatnou část naší vizuální paměti posledních sta let tvoří obrazy války. Dokumentární epopej War and Peace ve čtyřech kapitolách investigativním způsobem zkoumá vznik, archivaci i společenský význam filmů zachycujících válčení v různých časech a místech. Estetika a technologie se mění, pořád ale platí, že film ve válce není jen neutrálním svědkem, ale také jednou z mocných zbraní.

Je zřejmé, že kinematografie byla od svých počátků silněji spjata s válkou než s mírem, zčásti kvůli duchu, který prostupoval první polovinou minulého století, a vnitřní potřebě dokumentovat historické události, a zčásti kvůli skutečné obtížnosti natáčení míru.

Základní informace

Režisér: Martina Parenti, Massimo D'Anolfi

Originální název: Guerra e Pace

Země původu: Švýcarsko, Itálie

Rok výroby: 2020

Stopáž: 128 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: italština, francouzština, angličtina

Jazyk titulků: angličtina, čeština

Producent: Martina Parenti, Massimo D'Anolfi

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme