CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Zatímco zelená tráva roste

Zatímco zelená tráva roste

Všude jinde je tráva zelenější, a on by ji zatím chtěl vidět růst. Paradox pomíjivosti života se nejzřetelněji odráží v momentech, kdy se vytrácí. Julie a Freddy, režisérovi rodiče, pomalu odcházejí z tohoto světa a jejich syn se tento bolestný okamžik rozhodne zachytit na kameru. Výsledkem je asociační metodou utvářený dokument, skládající podněty do jedné řady tak, jak se v režisérově vnímání řetězí. V podobné kaskádě, jako ze švýcarských vrcholů stékající řeky odplynou až do oceánu, zamířili také Julie a Freddy před mnoha desetiletími z Evropy do Kanady za novým životem, který se nyní uzavírá.

„Od počátku své vlastní filmové tvorby jsem nikdy nevnímal film pouze jako ilustrační nástroj, ale také jako médium, které nám umožňuje vstoupit do hlavy – přímo do stavu vnímání, které může být zapojeno nebo změněno nesčetnými způsoby.“ — Peter Mettler

Zdroj citátu: porto/post/doc

Základní informace

Režisér: Peter Mettler

Originální název: While the Green Grass Grows

Země původu: Švýcarsko, Kanada

Rok výroby: 2023

Stopáž: 166 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: angličtina, Swiss German

Jazyk titulků: angličtina

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme