CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Dokumentární filmy o USA

Výpis filmů

(T)ERROR

(T)ERROR

Lyric R. Cabral, David Felix Sutcliffe / Spojené státy / 2015 / 84 min. 0 sec.

Bývalý člen Černých panterů Saeed „Shariff“ Torres pracuje pro FBI.  Má za úkol odhalovat projevy terorismu v amerických muslimských komunitách. Reportážní dokument zachycuje paranoidní rozměr bezpečnostní politiky USA v nejlepší tradici americké investigativní žurnalistiky. Režisérka odkrývá nedemokratické principy zaštiťující fungování americké demokracie. Z odhalování zločinu předtím, než k němu dojde, se stává hon na duchy, pokřivování skutečnosti a šíření pocitu strachu mezi často nevinnými lidmi.DETAIL:„Myslíte si, že je vaše současnost nějak spojena s vaší minulostí?“ „Já vlastně žádnou minulost nemám. Nechci se k ní vracet. Vážně, ani trochu.“

1971

1971

Johanna Hamilton / Spojené státy / 2014 / 79 min. 0 sec.

V roce 1971 se skupina aktivistů vloupala do kanceláře FBI a odnesla množství tajných svazků, aby upozornila na porušování občanských práv a svobod ze strany této instituce. Film kombinuje archivní záběry s aktuálními výpověďmi tehdejších aktivistů a zdůrazňuje podobnost této kauzy s WikiLeaks či skandálem NSA.

Aj Wej-wej: Bez omluvy

Aj Wej-wej: Bez omluvy

Alison Klayman / Spojené státy / 2012 / 91 min. 0 sec.

Režisérce Alison Klayman se podařilo získat bezprecedentní přístup do soukromí Aj Wej-weje, jednoho z nejuznávanějších uměleckých aktivistů na světě. Z materiálu natočeného v průběhu několika let vytvořila jedinečný mnohavrstevnatý portrét člověka před jeho zatčením na letišti v Pekingu v březnu i po jeho propuštění v červnu minulého roku. Dokument skládá záběry z Aj Wej-wejových filmů, doplněné unikátními momenty z jeho soukromí, v ucelený obraz nekonformní persony – ostrůvku naděje, který představuje pro současnou čínskou společnost.

Americká zima

Americká zima

Joe Gantz / Spojené státy / 2013 / 90 min. 0 sec.

Obratně konstruovaná obžaloba špatné americké sociální politiky prostřednictvím příběhů osmi rodin eskaluje až ke kritice současné podoby politického zřízení. Kombinací statistických dat a osobních výpovědí vzniká rozrušivý portrét nešťastníků obraných o americký sen, jehož bezútěšnost podporuje zvolené roční období.Lidský rozměr jde ruku v ruce s politickým; k nejpohnutějším momentům patří rozhovory s předčasně vyspělými dětmi zchudlých rodičů, jejichž osudem je opakování chyb starší generace, navíc bez naděje na vzdělání i úspěch.

California Company Town

California Company Town

Lee Anne Schmitt / Spojené státy / 2008 / 76 min. 0 sec.

V dokumentární eseji režisérka sleduje důsledky industrializace Kalifornie, kde se prostředí násilně uzpůsobilo specifickému účelu průmyslové výroby. Meditativní ráz obrazu doprovázený vlastní úvahou autorky konfrontuje ideje amerického snu se skomírajícím životem města ve vyprázdněných domech.

Downeast

Downeast

David Redmon, Ashley Sabin / Spojené státy / 2012 / 77 min. 0 sec.

Poslední americká sardinkárna na pobřeží státu Maine se zavírá a o zaměstnání přichází stovky zaměstnanců. Plánu vybudovat na jejím místě továrnu novou však brání soukromé zájmy zastupitelů města. Obtížná vyjednávání s mocnými střídají záběry z výlovu a zpracování humrů a tváře postarších zaměstnanců, kteří se bojí, že přijdou o další práci.Autorská dvojice David Redmon a Ashley Sabin se kromě režie věnují i produkci, střihu a kameře. Z jejich tvorby lze jmenovat např. Kamp Katrina (2007) či oceněný Mardi Gras: Made in China (2005).

Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

Godfrey Reggio / Spojené státy / 1982 / 86 min. 0 sec.

Režijní i producentský debut Godfreyho Reggia je prvním dílem „qatsi“ trilogie filmů, jejichž názvy tvůrce převzal z jazyka indiánského kmene Hopi. Snímek natáčený v letech 1975–1982, k němuž hudbu složil Philip Glass, je apokalyptickou vizí střetu přírody s moderní, industrializovanou společností.DETAIL:„Mé rozhodnutí natáčet němé filmy nebylo zapříčiněné nedostatkem lásky k jazyku, bylo to proto, že mám pocit, že náš jazyk je ve stavu neuvěřitelného potupení.“ Godfrey Reggio

Napadený obvod

Napadený obvod

Deborah Stratman / Spojené státy / 2014 / 15 min. 0 sec.

Film natočený v jediném záběru, kdy je kamera pohybující se dovnitř a vně zvukového studia umocněná audio útržky z filmu (aktuálně zpracovávaným je Rozhovor Francise F. Coppoly z roku 1974) a dalšími filmovými citacemi, nastoluje aktuální téma narušování soukromí z pozic politické síly a vytváří sofistikovanou úvahu o paranoie, hranicích soukromí a moci obsažené ve vytváření iluzí. DETAIL:Gene Hackman prohledává pokoj, aby našel štěnici, o níž je přesvědčen, že tam byla tajně umístěna: snímek v promyšlené esejistické stavbě ukazuje mistry na filmové ruchy, jak vytvářejí zvukovou stopu fikčního snímku.  

Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

Godfrey Reggio / Spojené státy / 2002 / 89 min. 0 sec.

Technologie jakožto způsob života je ústřední myšlenkou závěrečného dílu Reggiovy trilogie filmových esejí reflektujících soudobý stav lidské civilizace. Na projektu o odcizenosti člověka v moderním světě, který produkčně mj. zaštítil i Steven Soderbergh, se jako střihač podílel český dokumentarista Miroslav Janek.DETAIL:„Technologie není naším pomocníkem, my technologií žijeme. Stala se tak samozřejmou věcí, jako je vzduch, který dýcháme. Již si její přítomnost ani neuvědomujeme.“ Godfrey Reggio

Náš Nixon

Náš Nixon

Penny Lane / Spojené státy / 2013 / 85 min. 25 sec.

Během Watergate zabavila FBI na 500 kotoučů se Super8 filmy, které natočili Nixonovi poradci Haldeman, Ehrlichman a Chapin. 40 let byly schované ve vládním trezoru. Found footage jako základ nikoli pro formální experiment, ale pro vtipný, hravý a trefný komentář, kde končí soukromí a začíná politika. „Všichni Nixonovi muži“ běží s úsměvy vstříc kameře, cirkusový medvěd krouží na motorce a slova dobového hitu říkají: „Byl jsi tu poblíž tak moc dlouho.“ Z home videa se stává znělka televizního seriálu.

Nerovnost pro všechny

Nerovnost pro všechny

Jacob Kornbluth / Spojené státy / 2013 / 85 min. 0 sec.

„Nerovnost je nevyhnutelná. Ale kolik nerovnosti můžeme tolerovat?“ Mobilizace vědomí třídní nerovnosti v podání renegáta prezidentské administrativy Spojených států a knížete řečnické zdatnosti Roberta Reicha. Strhující argumentační tour-de-force přináší rozhřešení kapitalismu, interpretační aritmetika fatální hry o pravdu, důstojnost a přesvědčivost rozpoutává klíčovou polemiku naší doby.Nerovnost vysvětlovaná studentům na příkladu vlastního vzrůstu, rozměrech osobního automobilu a převrácení perspektivy lidských malostí a rozměrů osobnosti. Parametrický portrét pozitivního lobbisty.

Neviditelná válka

Neviditelná válka

Kirby Dick / Spojené státy / 2012 / 95 min. 0 sec.

Režisér Dick Kirby se ve svých oceňovaných dokumentech This Film Is Not Yet Rated nebo Twist of Faith zabýval problémem zneužívání moci v ratingových úřadech a v církvi. Tématem jeho nového filmu je častý, ale dobře utajovaný jev znásilňování žen v americké armádě. Oběti sexuálních útoků podávají svědectví nejen o poměrech ve vojenské službě, ale také o nemožnosti domáhání se trestu a odhalení pravdy.  

Pouze starobylé smyčky

Pouze starobylé smyčky

Bill Morrison / Spojené státy / 2012 / 25 min. 25 sec.

Svoji archeologii filmu rozvíjí autor i v této miniatuře, v níž čerpá z archivního materiálu raného období kinematografie ukazujícího lidské figury zachycené před stoletím, a soustředěným zkoumáním poškozených a rozpadlých částí zdůrazňuje různé stopy běhu času a stárnutí i limity filmové paměti.   Políčka nitrátových filmů byla naskenována ve vysokém rozlišení a digitálně graficky a trikově dále zpracována.

bez náhledu

Tabloid

Errol Morris / Spojené státy / 2010 / 88 min. 0 sec.

FilmBULVÁR vychází z výpovědi Joyce McKinneyové, někdejší královny krásy s IQ 168, jež v roce 1977 unesla objekt své obsedantní lásky, mormonského misionáře. Byla zatčena a bulvární tisk ji vzápětí prezentoval jako perverzní nymfomanku. Dokument pečlivě zkoumá hysterický svět tabloidů, které zásadním způsobem vstupují do života svých obětí.

Veřejné slyšení

Veřejné slyšení

James Kienitz Wilkins / Spojené státy / 2012 / 110 min. 0 sec.

Napínavá dramatizace skutečného záznamu běžného veřejného slyšení, nasnímaná ryze v detailech na 16mm film. Krása střihu, svícení a černobílého fotografického zrna ostře kontrastuje s banalitou projevů předstírajících demokracii. Místo mluvících hlav promlouvají citlivě zachycená gesta rukou i tváří. Místní obyvatelka popisuje negativní dopad Wallmartu na celou komunitu. Kamera hledí na znuděné tváře odpovědných, zuby okusují nehty, ruce žmoulají krabičku cigaret výmluvné značky Natural American Spirit.

Visitors

Visitors

Godfrey Reggio / Spojené státy / 2013 / 87 min. 0 sec.

Čtvrtý a zatím poslední celovečerní film natočil Godfrey Reggio pro něj nezvykle na digitální, černobílý formát. Meditativní sérii 74 konsternujících detailních záběrů tváří jedinců prokládá fascinujícími panoramatickými obrazy režisérovy rodné Lousiany zdevastované hurikánem Katrina.DETAIL:„S digitální kamerou s rozlišením 5K je černá tak černá, že se nabízí možnost vytvoření černého pozadí. Černá je pro tento film velmi důležitá. Čím černější je u dvojrozměrného filmu pozadí, tím více subjekt, vlastní obraz, vynikne.“ Godfrey Reggio

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme