CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Jak to bylo? Sametová revoluce

K příležitosti oslav svátku 17. listopadu jsme pro vás připravili několik filmových tipů, jak se o sametové revoluci a jejích souvislostech dozvědět více.

Přijďte do videotéky CDF zhlédnout některý z šestice českých filmů mapující jak přímo události na Národní třídě, osobní příběhy tehdejších studentských vůdců nebo snímek odhalující nové souvislosti ohledně smrti Pavla Wonky. Rumunský film Vlastní životopis Nicolae Ceausesca odkrývá způsoby sebeprezentace režimu a jeho vůdce v podobných podmínkách, jako v tehdejším Československu, zatímco poslední, americký film nabízí pohled na rozpad východního bloku zvenčí a zaszazuje tyto události do širšího kontextu. 

A z knihy Kronika studentského vysílání se můžete dozvědět, jak vypadaly listopadové události přímo z horké půdy na FAMU.

Výpis filmů

Evoluce 4 z revoluce - Jan Ruml

Evoluce 4 z revoluce - Jan Ruml

Pavel Koutecký, Jan Šikl / Česká republika / 2010 / 57 min. 0 sec.

1 disident 2 soukromé okamžiky 3 paradoxy jednoho života 4 časosběr událostí, jiná historie 5 viditelné a neviditelné v záběrech Před dvaceti lety začali filmaři sledovat osudy čtyř lidí, kteří se v listopadu 1989 veřejně angažovali: Michaela Kocába, Jana Rumla, Kryštofa Rímského a Martina Mejstříka - po smrti Pavla Kouteckého filmy dokončil Jan Šikl.

Evoluce 4 z revoluce - Michael Kocáb

Evoluce 4 z revoluce - Michael Kocáb

Pavel Koutecký, Jan Šikl / Česká republika / 2010 / 57 min. 0 sec.

1 deník 2 po revoluci 3 transformace Michaela Kocába 4 proměna muzikanta v politika 5 časosběrná analýza vzájemného průniku rolí 6 reflexe životní dráhy prostřednictvím novinových titulků 7 evoluce idealisty v pragmatika a zpětný chod 8 symbol odchodu sovětských vojsk se stává neoblíbeným politikem 9 polemické zamyšlení nad subjektivně ideální formou vlastní společenské angažovanosti 10 pozbývání a hledání motivace tvořit a zároveň ovlivňovat společenské dění Portrét Michaela Kocába, jehož podstatným tématem je jeho touha být veřejně činnou osobou, zahrnuje dvacet let života původně hudebníka, poté politika a následně hudebníka, který byl zároveň vládním úředníkem.

Kolaps komunismu: Tak jak vám to neřekli

Kolaps komunismu: Tak jak vám to neřekli

Robert Buchar / Spojené státy / 2012 / 107 min. 0 sec.

Základem dokumentu, jenž se vymezuje vůči konvenčnímu mainstreamovému výkladu příčin a důsledků pádu komunistických režimů, jsou rozhovory s odborníky na zpravodajské služby, disidenty, uprchlíky a bojovníky studené války. Někdejší ministr obrany USA Gates, šéf kontrašpionáže CIA Bagley, krtek v KGB Gordijevskij nebo ruský disident Bukovskij nabízejí jiný pohled na události po roce 1989, který konec komunistické ideologie a mentality rozhodně nepřinesl.

bez náhledu

Listopadové komety

Marek Sklář / Česká republika / 2011 / 26 min. 0 sec.

FilmSAMET se vrací do revolučních dní listopadu 1989, které vynesly ekonoma Valtra Komárka na politické výsluní. Zdatnému řečníkovi patřila zaplněná náměstí, lidé si jej žádali za premiéra. Profesor Komárek dnes vzpomíná, proč k tomu nakonec nedošlo, jaké politické zájmy vynesly do křesla komunistického aparátčíka Čalfu a jak dal nakonec prostor Klausovi a Dlouhému.

Největší přání II

Největší přání II

Jan Špáta / Czechoslovakia / 1990 / 85 min. 0 sec.

Na dokument Největší přání (1964) navázal Jan Špáta po pětadvaceti letech filmem-anketou, který mu v konfrontaci s původním černobílým materiálem umožnil nahlédnout úroveň, způsob života a myšlení české mládeže na konci osmdesátých let - posledním natáčecím dnem byl 17. listopad 1989.

bez náhledu

The Making Of

Jan Foukal / Česká republika / 2011 / 30 min. 0 sec.

FilmREVOLUCE je osobitou reflexí vnímání 17. listopadu 1989 českou veřejností. Filmová rekonstrukce tehdejších událostí vrcholí střetem demonstrantů a Veřejné bezpečnosti. Z někdejšího společenského vzepětí ale zůstal jen prázdný obraz. Pro komparzisty, kteří se natáčení účastní, je hra na revoluci vítanou atrakcí v době, kdy se svoboda stala dobrovolně nevyužívanou samozřejmostí.

Vlastní životopis Nicolae Ceausesca

Vlastní životopis Nicolae Ceausesca

Andrei Ujica / Rumunsko / 2010 / 180 min. 0 sec.

1 diktátor 2 malý muž 3 bojovník v ulicích 4 sluníčko na vyzdobených tribunách 5 milovník dělného lidu, almy mater 6 sportovec s míčkem a tenisovou raketou 7 skutečná skutečnost: záznamy historie v oficiálních archivech 8 televizní, oslavné verze rumunské varianty „krásného nového světa" 9 vzdorovitý vládce, který ještě nepochopil, že jeho vláda skončila 10 násilné účtování s jedním kultem osobnosti, která nikdy nebyla osobností Střihová koláž známých neznámých výseků ze života Nicolae Ceauşeska, jak se otiskla do filmových pásů během jeho působení v čele Rumunska, nabízí obraz, který si na rozdíl od osobní zkušenosti s režimem bude pamatovat svět i většina Rumunů.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme