CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Josef Krajbich

Josef Krajbich

Výpis filmů autora

59/184/84

59/184/84

Lukáš Kokeš / Česká republika / 2009 / 25 min. 0 sec.

Filmový inzerát věčně nešťastného člověka, který s utkvělou představou, že „se něco musí stát“, stále čeká na chvíli, kdy začne žít, a který svoji strohou existenci samotáře udržuje s vírou, že mu osud konečně splní jeho ideální požadavky na ženu, odvozené z biologického práva na lásku.

Amerika

Amerika

Jan Foukal / Česká republika / 2015 / 70 min. 0 sec.

Sofistikovaný portrét trampingu skrze osobní optiku zároveň rekonstruuje i dekonstruuje mýtus českého snu o svobodě. Metaforická Amerika slouží jako prostor pro osobní projekce hlavních hrdinů i jako zástupný zmizelý ráj, jehož časová a prostorová neukotvenost tak trochu šejdrem odkazuje k neurčitému pocitu chybění. V líném pohybu mezi road movie, ryze romantickým filmem a observačním muzikálem se postupně ustalují otázky: Je to hra? Je to na vážno? Nejasná odpověď ale dokonale koresponduje s utopickým světem trampů, kam slova jako fikce a skutečnost vlastně vůbec nepatří. DETAIL:“Jó, jako, ale vy máte nějakou představu o Americe, co my nemáme…” “Ale vy tam máte country!” “Máme country, jo… Ale vaše country je jiný než naše country. Je to víc romantický, to ti řeknu…"

Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

Česká republika / 2010 / 57 min. 0 sec.

1 výkop 2 herní situace 3 evoluce a revoluce 4 fotbalové monstrum uprostřed vsi 5 transformace sociálního kapitálu v ekonomický 6 porevoluční privatizační zázrak jako fotbalové utkání 7 lehký topný olej je lehčí než nafta 8 pátrání po minulosti v katakombách zkrachovalého obřího stadionu 9 anatomie originální české inspirace pro aktuální světovou hospodářskou krizi 10 fotbalový princip nachází odraz ve vyšší společenské a ekonomické hře Výprava dokumentaristů do fotbalového skanzenu obnažuje sportovní slávu venkovských Drnovic, která zanikla společně s bankovnictvím dřevního kapitalismu v postsocialistickém Československu.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme