CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martin Ryšavý

Rok narození: 1967

Profese: spisovatel, scenárista, režisér

Země: Česko

Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Pracuje jako odborný asistent na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU. Natočil několik dokumentárních etnografických filmů, je autorem námětu a scénáře povídky Cesta v povídkovém filmu Romana Vávry Co chytneš v žitě (1998), scénáře filmu Ivana Vojnára Lesní chodci (2003), který později přepracoval do knižní podoby, či scénáře k televiznímu filmu Aljona (2008). Nejvíce na sebe ale upozornil dvoudílnou knihou Cesty na Sibiř (2008), která získala Magnesii Literu za prózu. V roce 2011 pak získal druhou Magnesii Literu ve stejné kategorii za knihu Vrač. Tato kniha byla oceněna i Cenou Josefa Škvoreckého a cenou Bank Austria Literaris na knižním veletrhu v Lipsku. Román Cesty na Sibiř se stal námětem inscenace divadla Buchty a loutky Cesta na Sibiř. Zdroj: wikipedia.org

Publikace autora

Cesty na Sibiř

Cesty na Sibiř

Martin Ryšavý
2011 / 613 stran

Hrdinou Cest na Sibiř je mladík toužící stát se „mužem s vlastnostmi“, rezignuje proto na vědeckou kariéru i rodinný život a vydává se na dalekou pouť, v jejíž zdánlivě chaotické trajektorii pozvolna rozpoznává logiku hlubšího řádu.

Cesty na Sibiř

Cesty na Sibiř

Martin Ryšavý
2008 / 251 stran

Druhá kniha vyprávění o cestě za šamanskými tradicemi popisuje další autorovu pracovní návštěvu v Jakutsku po roce 2002 a sugestivně popisuje jeho dlouhodobý pobyt mezi kočovníky, s nimiž pracoval a kteří mu dovolili nahlédnout do svého života. | Oproti první knize se autor daleko více rozepisuje o osobních problémech, dojmech a pocitech, zpovídá se ze složitého milostného vztahu s nekonvenční ženou z Žigansku, města, které je jedním z posledních větších center jeho sibiřské cesty. Komplikovaný vztah provází hrdinu i v letech, která tráví v Praze nad výsledky své první cesty, a s níž chce v budoucnu spojit svůj život. Do tundry nyní odchází sám, plný pochybností o smyslu své práce a jen postupně překonává propastné kulturní bariéry a pomalu proniká do všedního života chovatelů sobů. Poznává jejich mentalitu, jejich jednoduchá přání a silně si uvědomuje i negativní vliv, který má na život těchto prostých lidi nezadržitelný vpád současného světa. Cizí prostředí a citová osamělost hrdinu nutí k úvahám o sobě samém, o smyslu života i své práce.

Tundra a smrt
nominovaná knihaikona dok.kniha nominace

Tundra a smrt

Martin Ryšavý
221 stran

Meditativně cestopisná próza o cestách do mrazivých dálek i do hlubin vlastního nitra.

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme