CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martin Kohout

Martin Kohout
Režisér, scénárista, student dokumentaristiky na FAMU a absolvent oboru sociologie na FF UK, kde výborně obhájil diplomovou práci na téma kuponové privatizace. V průběhu studií na katedře dokumentární tvorby natočil oceňované filmy JUDr. Michal Danišovič a Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova, které se soustředí na téma blízké historie České a Slovenské republiky. Spolupracoval na projektu Expremiéři natočením dílu o Vladimíru Špidlovi. Dokument Česká cesta je jeho celovečerní debut.

Výpis filmů autora

Česká cesta

Česká cesta

Martin Kohout / Slovensko, Česká republika / 2015 / 92 min. 0 sec.

V řadě názorů a připomínek historických událostí, které film věnovaný kupónové privatizaci prezentuje prostřednictvím rozhovorů s historiky a tehdejšími účastníky, se jako ústřední ukazuje konflikt dravého kapitalistického uspořádání a sociálněji pojatých alternativ, který je v české politice dodnes živý. Právě pro důraz na tehdejší debatu o sociálních aspektech společnosti má tato reminiscence počátků českého kapitalismu aktuální vyznění. Strohou a věcnou metodou mluvících hlav snímek odhaluje, že těsně po revoluci byla značná část obyvatelstva pro nějakou formu socialismu, a pátrá po důvodech obratu ke kapitalistické orientaci. DETAIL:„A proto jsem libertarián, a proto jsem pro volnej trh, že prostě desetitisíce to musej zkusit, aby se to jednomu povedlo, a je to v drtivý většině náhoda, když se mu to povede.“

HLASY PRO PREZIDENTA aneb Pokus o kontrarevoluci

HLASY PRO PREZIDENTA aneb Pokus o kontrarevoluci

Martin Kohout / Česká republika / 2021 / 105 min. 0 sec.

Tento film má limit 500 zhlédnutí.Martin Kohout se ve své provokativní mozaice názorů z různých stran politického spektra zamýšlí nad tím, kam se vytratily ideály listopadu 1989 a někdejší pocit pospolitosti. Postupující fragmentarizaci české společnosti se snaží pochopit skrze dvě nedávné události. Jak parlamentní volby v roce 2017, tak následná přímá volba prezidenta zviditelnily, že v tuzemsku dnes chybí shoda i na těch nejzákladnějších pojmech, jako jsou „svoboda“ nebo „demokracie“. Různí se zdroje obav, představy o budoucím směřování země i národní mýty, o něž se osobnosti kulturního a politického života i nespokojení voliči opírají. „Jedna z metod toho filmu je, abychom se podívali na druhou stranu. Nejen říkat, že je to s tou demokracií špatné a že lidi ovládá populismus.“ (Martin Kohout)   Q&A s Martinem Kohoutem:

Neviditelná ruka trhu: privatizace Barrandova

Neviditelná ruka trhu: privatizace Barrandova

Martin Kohout / Česká republika / 2012 / 60 min. 0 sec.

Na případové studii privatizace barrandovských filmových ateliérů pojednává dokument o přechodu k tržnímu hospodářství po sametové revoluci. Tehdejší důležití aktéři (V. Marhoul, L. Helge, J. Knoflíček, M. Ondříček, J. Šustr, P. Pithart, T. Ježek) popisují příběh jejich odstátnění na pozadí požadavků popřevratové doby (film mj. připomíná pražskou návštěvu Miltona Friedmana). Film uvozuje citát Karla Jasperse o smyslu viny v rozměru sebepoznání a uzavírá jej úvaha o vlastnictví coby umění spravovat hmotné statky.  

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme