CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Salers

Salers

Autor se vrací do Salers, francouzského městečka mezi horami, v němž se nacházel během nacistické okupace. Místo, kde příznačně tmavé domy, postavené před mnoha staletími z vulkanického kamene, nesou vzdálenou paměť, jej upomíná na vlaky mezi poničenými mosty a tmavý dým, který ulpíval na kůži tváře. V roztrhaných, zamlžených a pokrčených obrazech ukazuje přetržité vzpomínky na uplynulou temnotu války.

DETAIL:
Vypravěči se vybavuje záhadná, bláznivá žena Mimi Pinson, která psávala upřímně a naivně výhrůžné a vyčítavé dopisy Frankovi, Mussolinimu i Hitlerovi. „Pane Mussolini, pokud byste přijel do Salers, moje dveře by pro vás zůstaly zavřené.“

 

Základní informace

Režisér: Fernando Dominguez

Originální název: Salers

Země původu: Francie, Argentina

Rok výroby: 2014

Stopáž: 9 min. 10 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: francouzština

Jazyk titulků: angličtina

Producent: Natalia de la Vega

Scénář: Fernando Dominguez

Střih: Fernando Dominguez

Zvuk: Alejandro Seba, Jerónimo Kohn

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme