CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs
Tabletkáři

Tabletkáři

V 80. letech utekli z Polska do Švédska, aby dosáhli nezávislosti, ale nalezli pravý opak. Tadeusz a Krystyna jsou závislí na legálně distribuovaných lécích. Tvoří stárnoucí dvojici, kterou více než vzájemná přízeň pojí společné slabosti a abstinenční příznaky. Záchranná síť švédského sociálního systému se přitom kolem nich nebezpečně stahuje úměrně k tomu, jak roste jejich (s)potřeba medikamentů. Observační dokument natočený Tadeuszovým synem nám s nezvyklou intenzitou odhaluje druh závislosti, kterou můžeme s hořkou ironií označit za legální.

DETAIL:
„Pro někoho štěstí znamená vyhrát jeden, dva miliony. To ale štěstí není. Štěstí je, když můžete žít normální život.”

Základní informace

Režisér: Bartosz Staszewski

Originální název: Tableciarze

Země původu: Polsko

Rok výroby: 2014

Stopáž: 76 min. 0 sec.

Barva: Barevný

Jazyk: švédština, polština

Jazyk titulků: angličtina

Producent: Bartosz Staszewski

Scénář: Bartosz Staszewski

Střih: Bartłomiej Szkop

Zvuk: Bartosz Staszewski

ikona šipkazpět
PŘEHRÁVAT FILMY MOHOU POUZE PŘIHLÁŠENÍ UŽIVATELÉ Z CENTRA DOKUMENTÁRNÍHO FILMU V JIHLAVĚ.

Podobné filmy

¡O no coronado!

¡O no coronado!

Craig Baldwin / Spojené státy / 1992 / 40 min. 0 sec.

Dobyvatelská kronika rekonstruuje španělskou invazi do zemí amerického jihozápadu v první polovině 16. století, rozplétá kontexty, motivace, mýty a historické události a z kritické perspektivy a se značnou ironií buduje epickou ságu obsazení a ovládnutí území, na níž navazuje polemiku se snahami umístit do této oblasti jaderný odpad.V různých podobách zdůrazňuje vztah historické roviny k současnosti – když se rýsují paneláky na pozadí louky, kde se odehrává původní, pro film natočená historická rekonstrukce, anebo když jsou na Coronada dotazováni turisté.

... až na věky

... až na věky

Pavel Koutecký / Česká republika / 1998 / 14 min. 0 sec.

Manželství je cesta do budoucnosti, milenci se od svatebního oltáře v dokumentárních pasážích Pavla Kouteckého vydávají do animovaného světa Michaely Pavlátové. Rozkvetlá přítomnost jedné duše a dvou těl se mění ve vyprahlou ledovou poušť oddělených ložnic, deziluze a pastí.

... když se zrovna nedíváš

... když se zrovna nedíváš

Phie Ambo / Dánsko / 2017 / 84 min. 0 sec.

Elektron se při Youngově experimentu chová jinak, pokud je pokus zaznamenáván. Axiomu z kvantové fyziky podřídila natáčení dokumentaristka usilující zachytit vědou nepostihnutelné projevy lidského vědomí ve fyzickém světě. A po cestě dospěla k otázce: Komunikuje vzájemně voda, když to lidé nevidí?

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme