CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Martin Kohout

Martin Kohout
Režisér, scénárista, student dokumentaristiky na FAMU a absolvent oboru sociologie na FF UK, kde výborně obhájil diplomovou práci na téma kuponové privatizace. V průběhu studií na katedře dokumentární tvorby natočil oceňované filmy JUDr. Michal Danišovič a Neviditelná ruka trhu: Privatizace Barrandova, které se soustředí na téma blízké historie České a Slovenské republiky. Spolupracoval na projektu Expremiéři natočením dílu o Vladimíru Špidlovi. Dokument Česká cesta je jeho celovečerní debut.

Výpis filmů autora

Svídna

Svídna

Martin Klusák / Česká republika / 2021 / 20 min. 25 sec.

Svídna je zaniklá středověká vesnice západně od Slaného, která byla objevena v roce 1966. Barvínkem porostlé stopy zdí uprostřed lesa či kaplička v zasněžené pustině ztvárňují hlavní postavu poetického experimentu, který se ve čtyřech kapitolách noří do historie zapomenutého místa. Za šumění celuloidových pásů a působení elementárních živlů se probouzí magické rituály, sahající až k počátkům lidstva i ke zrodu filmového obrazu.

Česká cesta

Česká cesta

Martin Kohout / Slovensko, Česká republika / 2015 / 92 min. 0 sec.

V řadě názorů a připomínek historických událostí, které film věnovaný kupónové privatizaci prezentuje prostřednictvím rozhovorů s historiky a tehdejšími účastníky, se jako ústřední ukazuje konflikt dravého kapitalistického uspořádání a sociálněji pojatých alternativ, který je v české politice dodnes živý. Právě pro důraz na tehdejší debatu o sociálních aspektech společnosti má tato reminiscence počátků českého kapitalismu aktuální vyznění. Strohou a věcnou metodou mluvících hlav snímek odhaluje, že těsně po revoluci byla značná část obyvatelstva pro nějakou formu socialismu, a pátrá po důvodech obratu ke kapitalistické orientaci. DETAIL:„A proto jsem libertarián, a proto jsem pro volnej trh, že prostě desetitisíce to musej zkusit, aby se to jednomu povedlo, a je to v drtivý většině náhoda, když se mu to povede.“

HLASY PRO PREZIDENTA aneb Pokus o kontrarevoluci

HLASY PRO PREZIDENTA aneb Pokus o kontrarevoluci

Martin Kohout / Česká republika / 2021 / 105 min. 0 sec.

Tento film má limit 500 zhlédnutí.Martin Kohout se ve své provokativní mozaice názorů z různých stran politického spektra zamýšlí nad tím, kam se vytratily ideály listopadu 1989 a někdejší pocit pospolitosti. Postupující fragmentarizaci české společnosti se snaží pochopit skrze dvě nedávné události. Jak parlamentní volby v roce 2017, tak následná přímá volba prezidenta zviditelnily, že v tuzemsku dnes chybí shoda i na těch nejzákladnějších pojmech, jako jsou „svoboda“ nebo „demokracie“. Různí se zdroje obav, představy o budoucím směřování země i národní mýty, o něž se osobnosti kulturního a politického života i nespokojení voliči opírají. „Jedna z metod toho filmu je, abychom se podívali na druhou stranu. Nejen říkat, že je to s tou demokracií špatné a že lidi ovládá populismus.“ (Martin Kohout)   Q&A s Martinem Kohoutem:

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme