CENTRUM DOKUMENTÁRNÍHO FILMU

logo MFDF Ji.hlavalogo DOK.REVUElogo Inspirační fórum

cs

Videotéka

Již řadu let archivujeme filmy, které byly uvedeny na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Tento archiv pro studijní účely prezenčně zpřístupňujeme registrovaným uživatelům Centra dokumentárního filmu v Jihlavě. Kolekci neustále rozšiřujeme a postupně vzniká stále pestřejší a jedinečná badatelská sbírka autorského dokumentárního filmu v České republice. 

tématické balíčky

Výpis filmů

ikona blokyikona řádky
Abdel: Between the Enemies

Abdel: Between the Enemies

Dánsko / 2020 / 30 min. 0 sec.

Snaha překlenout příkopy ve společnosti vedla ke vzniku tohoto pozoruhodného a v zahraničí oceňovaného projektu. V každé epizodě se tváří v tvář potkají dva lidé se zcela odlišnými postoji – včetně těch, kteří si například píší nenávistné vzkazy na sociálních sítích. Moderátorem je uznávaný novinář Abdel Azíz Mahmoud a cílem samozřejmě není aktéry pořadu usmířit, ale dosáhnout toho, aby byli ochotni diskutovat a poslouchat argumenty toho druhého. (30 minut)

bez náhledu

Blackout

Švédsko / 2019 / 76 min. 0 sec.

Experiment, v němž deset kandidátů prožívá katastrofický scénář. Sluneční erupce způsobí výpadek elektrické a mobilní sítě. Pět jich žije v moderním domě, pět na farmě. Blackout trvá čtrnáct dnů, během nichž mohou mezi sebou navázat spolupráci. Pořad velmi rezonoval v dalších médiích i ve švédské veřejnosti. (45 minut)

bez náhledu

Christmas U.S.A.

Spojené státy / 1949 / 13 min. 5 sec.

Dear Deer

Dear Deer

Česká republika / 2021 / 6 min. 15 sec.

Filmová báseň o lásce, čase a záznamu. Autorka, původní profesí fotografka, se snaží zprostředkovat obrazy, které jsou reálné, ale současně ukračují do světa imaginace. (FAMU)

Dragon Queen

Dragon Queen

Helene De Cartier / Česká republika / 2019 / 8 min. 50 sec.

„Jmenuji se Jan, nebo také Stacy. Co o sobě říct? Jsem bláznivé dítě, imitátor, parukář, učitel.. prostě blázen!“ – Jan Kratochvíl Dokumentární portrét 29letého českého drag performera (Stacey Lynn Gold), parukáře, maskéra a učitele Jana Kratochvíla. Jan otevřeně nabízí pohled do života obětí, které musí učinit aby si splnil přání Stacey se zbavit. Je odhodlán ukončit svoji drag kariéru a následovat svoji pravou vášeň. Tento dokument kromě vhledu do typické české předměstské drag show a jejího publika nabízí pohled za oponu, aby odhalil kdo se skutečně za touto extravagantní maskou skrývá.

Factory Complex

Factory Complex

IM Heung-soon / Jižní Korea / 2014 / 95 min. 0 sec.

Dělnice v asijských textilních továrnách, letušky nebo pracovnice call center zastupují generace matek a dcer, které od sedmdesátých let na vlastní kůži zažívají nástup neoliberalismu. V područí gigantů jako Samsung nebo Daewoo poznávají odvrácenou stranu snu o prosperitě, kterou vystihuje i obraz surrealisty Reného Magritta Polibek milenců. Dvojice má hlavy zamotané do látky podobně jako hrdinky snímku, který líčí globální slepotu a klade otázku, zda jsou slepými jen vykořisťovaní dělníci třetího světa, nebo i zákazníci e-shopů a značkových prodejen na Západě.   „Na počátku své kariéry jsem se cítil jako badatel, aktivista, sociální pracovník nebo pedagog. Nyní se cítím spíš jako pracovník pohřebního ústavu.“ Im Heung-soon  Celý blok sekce Průhledná krajina: Jižní Korea představuje Janis Prášil zde: 

bez náhledu

First Contact - Season 2, Ep.01

Kanada / 2019 / 45 min. 0 sec.

Kanadská verze úspěšného australského formátu. Šest Kanaďanů s různými názory na původní obyvatele Severní Ameriky, většinou ale s předsudky, se vydává v doprovodu kamer na nezapomenutelnou dvacet osm dní dlouhou cestu, během níž zjistí, jak vypadá každodenní život takzvaných first nations v různých částech země, včetně Yukonu. 

Global Groove

Global Groove

Nam June Paik / Spojené státy / 1973 / 29 min. 0 sec.

Postmoderní radikální televizní manifest koncipovaný jako halucinogenní frenetická koláž multikulturních prvků, avantgardní tvorby a popové ikonografie.

Meat the Family

Meat the Family

Velká Británie / 2020 / 46 min. 0 sec.

Hlavními hrdiny této docu-reality jsou čtyři obyčejné britské rodiny, stojící před úkolem, který byl pro naše předky zcela banální, ale pro většinu z nás je velmi náročný. Mají se starat o domácí zvířata – prasata, kuřata a krávy. A také rozhodnout, kdy se z nových členů rodiny stane obživa, tedy kdy pošlou krávu na jatka, na prase zavolají řezníky a slepici podříznou krk. (48 minut) 

Methylenedioxymethamphetamine

Methylenedioxymethamphetamine

Geoffrey Pugen / Kanada / 2015 / 6 min. 15 sec.

Abstraktní průzkum detailů povrchu drogy MDMA (extáze) nasnímaný technikou makro kinematografie za doprovodu a v rytmu techna.

Neboli

Neboli

Jan Strejcovský / Česká republika / 2020 / 80 min. 0 sec.

Reportáže Václava Dolejšího, který sleduje zblízka, jak politici vábí voliče. Zkušený politický reportér a komentátor natáčí videa co nejblíže politikům a ukazuje je v situacích mimo parlament nebo oficiální tiskové konference. V režii Jana Strejcovského, s originální reportážní kamerou Patrika Balónka a výjimečným střihem Alana Sýse Dolejší zaznamenal například typický záchvat sebestředného řeporyjského starosty Pavla Novotného, aukci obrazů Jaroslava Faltýnka, klid Karla Schwarzenberga uprostřed pandemie nebo rozhodování Miloše Vystrčila, zda letět na Tchaj-wan.

Observatory.01

Observatory.01

Pavel Mrkus / Česká republika / 2021 / 10 min. 30 sec.

Do šíře vyvedená audiovizuální instalace je jakýmsi pomyslným „trialogem“ mezi vesmírnými tělesy naší sluneční soustavy, konkrétně Marsem, Merkurem a Venuší. Výsostně technologií určované obrazové a zvukové ztvárnění je dáváno do kontrastu s poetickou dikcí prostupující meziplanetární komunikací. Vesmír možná je pustým místem, ale právě ten pověstný lidský dotek z něj činí mnohem víc. „Přestože pracuji s videem, je pro mě video primárně obraz, ne film. To podstatné je vždy vyzařování.“

Ona nie moja

Ona nie moja

Katarina Zrinka Šarić / Česká republika / 2021 / 27 min. 46 sec.

Dokumentární film She’s not mine sleduje dva souběžné příběhy: deníkové záznamy, které se zaměřují na osobní zkušenost s onemocněním, a rozhovory, které hrdinka vede s dalšími dvěma ženami, které endometriózou trpí, a se svým partnerem a matkou, kteří při ní stáli celé roky.(FAMU/ text režisérky)

Svídna

Svídna

Martin Klusák / Česká republika / 2021 / 20 min. 25 sec.

Svídna je zaniklá středověká vesnice západně od Slaného, která byla objevena v roce 1966. Barvínkem porostlé stopy zdí uprostřed lesa či kaplička v zasněžené pustině ztvárňují hlavní postavu poetického experimentu, který se ve čtyřech kapitolách noří do historie zapomenutého místa. Za šumění celuloidových pásů a působení elementárních živlů se probouzí magické rituály, sahající až k počátkům lidstva i ke zrodu filmového obrazu.

Swing Diary

Swing Diary

Nan Lee / Jižní Korea / 1996 / 13 min. 0 sec.

Nan Lee chtěl původně natočit dokumentární film o korejském jazzu, když ho uchvátily možnosti improvizace a rozhodl se místo toho vytvořit snímek o životě. Příběh o penězích, pornu a animované agónii propojuje dokument a fikci a s nadsázkou a podvratnou energií nahlíží do všednodennosti znuděného mladíka. „Film ukazuje, jak podvědomě improvizujeme při naší cestě životem a pohybujeme se v rytmu těch kolem nás.“ Nan LeeCelý blok sekce Průhledná krajina: Jižní Korea představuje Janis Prášil zde: 

The British Tribe Next Door Ep.1

The British Tribe Next Door Ep.1

Velká Británie / 2019 / 50 min. 0 sec.

Pořad je prezentován jako sociální experiment – britské rodiny se přenesou do zcela neznámého a odlišného prostředí, jímž je vesnice v Namibii, ovšem v této vesnici jsou pro ně postaveny repliky jejich britských domů. A tak jsou sice v domácím prostředí, ale sotva otevřou vstupní dveře, ocitají se mezi polokočovnými Himby. (60 minut)

The Great British Urine Test

The Great British Urine Test

Velká Británie / 2020 / 67 min. 0 sec.

Den co den splachujeme miliony litrů moči. Ale víte, že moč vám může pomoci uchovat si zdraví? A že včas vysílá varování před vznikem chronických chorob? V tomto pořadu dva experti testují vzorky moči ze všech vrstev britské společnosti a docházejí k překvapivým výsledkům. Podle nich je test moči něco jako detektor lži – přesně odhalí, jak se člověk stravuje, jaké má zlozvyky, co se týče péče o jeho zdraví, a podobně. (90 minut)

Too Shy to Date

Too Shy to Date

Dánsko / 2019 / 30 min. 0 sec.

Lidem, kteří mají velké problémy se seznamováním, protože jsou příliš stydliví, nabízí tato televizní show unikátní šanci, jak stydlivost překonat – první fáze seznamování totiž probíhá virtuálně a využívá možností, které virtuální realita v současnosti nabízí. Teprve později se kandidáti setkají tváří v tvář.

Ultramarine

Ultramarine

Marina Hendrychová / Česká republika / 2021 / 6 min. 15 sec.

Audiovizuální báseň vypráví příběh skotské mytologické postavy selkie, vyhnané z hlubin oceánu na pevninu, z níž se touží vrátit zpět a opět splynout s mořskými vlnami. Juxtapozicí jednoduché 2D animace, digitálně generovaného 3D světa, ambientního zvukového podkresu a tajemného voiceoveru vzniká tísnivý zážitek s filozofickým přesahem, pojednávající o ztrátě identity a nemožnosti návratu k přírodě. „Zdejší vlny vždy šeptají, jako by chtěly povědět příběh.“

bez náhledu

Vanesska’s Chrysalis

Eydís Eir Björnsdóttir / Česká republika / 2021 / 110 min. 27 sec.

Vivos

Vivos

Ai Weiwei / Mexiko, Německo / 2020 / 112 min. 0 sec.

Na konci září 2014 byla při průjezdu městem Iguala policií a maskovanými útočníky brutálně napadena skupina studentů z pedagogické školy Ayotzinapa. Šest lidí bylo zabito a dalších třiačtyřicet je po únosu nezvěstných. Od té doby jejich blízcí žijí v nejistotě a bezvýsledně se dovolávají pravdy u vládních orgánů. V jejich mysli jsou ale oběti stále naživu. Aj Wej-wej střídáním meditativních, lyrických záběrů a důvěrných rozhovorů s pozůstalými buduje komplexní, nadmíru empatickou výpověď o tragédii, zapříčiněné represivními praktikami zkorumpovaného státu, v němž je takřka nemožné dovolat se spravedlnosti.   „Tento film není investigativním dokumentem. Fakta odhalená během vyšetřování případu nechává stranou a více si všímá toho, jak za takových podmínek zachovat lidské přežití. Jak této společnosti čelí obyčejná rodina po ztrátě někoho blízkého? Jak čelí sami sobě v rodinném životě? Musejí se postavit realitě, na niž nejsou připraveni, která se vyznačuje potřebou vyžadovat spravedlnost po vládě a společnosti.“ A. Wej-wej    Q&A s Aj Wej-wejem (živě ve čtvrtek 18. 3. od 17.00, v českém znění):  

bez náhledu

What’s for dinner

Maja Gorczak / Česká republika / 2021 / 11 min. 0 sec.

Where Chaos Reigns

Where Chaos Reigns

Braulio Jatar, Anaïs Michel / Venezuela / 2019 / 10 min. 9 sec.

Zagovory

Zagovory

Eliška Lubojatzká / Česká republika / 2021 / 5 min. 48 sec.

Estetika očisty, rituál, slovanská tradice. Existují různé druhy zagovorů, slovanské slovní magie, která má svou tradici hlavně ve východní Evropě. Tento krátký film pracuje s estetikou slovanského folklóru, těla a přírodních scenérií a transformuje jejich tajemnou krásu do uceleného vizuálu, doplněného o voiceover přednášející některé z původních zagovorů v ruském jazyce. (FAMU/ text režisérky)

Realizováno za podpory:

Financováno EU
NPO
Ministerstvo kultury
Jihlava
Státní fond kinematografie
Kraj Vysočina
Dále spolupracujeme